Oczyszczacz powietrza: urządzenie nie tylko na zimę

Długie dni, ciepło, piękna pogoda, dają nam złudne poczucie, że problem zanieczyszczeniami powietrza znika wraz z końcem zimy. Niestety tak nie jest i musimy sobie ten fakt uświadomić. Zła jakość powietrza we współczesnym świecie to problem całoroczny. Zmieniają się czynniki, które wpływają na jakość powietrza, ale wraz z nadejściem wiosny nie możemy sobie pozwolić na schowanie problemu do szuflady, aż do kolejnej zimy. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza, to urządzenia które są potrzebne przez cały rok.

 

 

Problem całoroczny

Dbanie o jakość powietrza, którym oddychamy to stosunkowo świeży temat. Wciąż w tej kwestii się uczymy. W związku z tym niektóre fakty nie od razu trafiają do szerszej świadomości społecznej. Na przykład to, że zła jakość powietrza nie przypada tylko i wyłącznie na okres zimy. To problem, który jest z nami przez cały rok. Zmieniają się jedynie czynniki, które wpływają na zanieczyszczenie powietrza. Wraz z nadejściem wiosny, jedne występują w mniejszym natężeniu, inne są bardziej dokuczliwe, a także dochodzą zanieczyszczenia charakterystyczne jedynie dla cieplejszych i suchszych pór roku.

 

Wraz z końcem zimy niemal znika problem zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych pieców na paliwa stałe, które służą do ogrzewania budynków, czyli tak zwana niska emisja. To one zimą są źródłem tego najbardziej widocznego zanieczyszczenia tworzącego smog. Natomiast wiosną i latem największy udział w zanieczyszczaniu mają już mniej widoczne spaliny samochodowe. Trzeba jednak pamiętać, że jest wiele innych czynników, które zsumowane tworzą większy obraz zanieczyszczeń. To, co znalazło się w powietrzu, a nie zostało z niego usunięte w końcu opada na ziemię. To miedzy innymi te bogate zanieczyszczenia dostające się do atmosfery z kominów podczas zimy. W cieplejszych miesiącach, zwłaszcza kiedy mamy mało opadów, pyły, które zgromadziły się na ziemi, dzięki suchemu powietrzu zaczynają się unosić. Dodatkowo wiatry rozprzestrzeniają ten pył na większym obszarze. Niestety zmiany klimatyczne sprawiają, że tych suchych i gorących dni w roku jest znacznie więcej niż kiedyś. Ostatnio mogliśmy to zaobserwować na własne oczy w centralnej Polsce, gdzie pojawiły się prawdziwe zawieje piaskowe, raczej niewystępujące niegdyś na terenie naszego kraju.

 

 

Suche powietrze jest też sojusznikiem innego zanieczyszczenia, które przynajmniej dla niektórych osób może być bardzo uciążliwe i może być źródłem dużego dyskomfortu, czyli pylenia roślin. Jeśli nie spadnie deszcz, pyłki długo utrzymują się w powietrzu i rozprzestrzeniają na dużych obszarach. Przy czym pylenie różnych roślin nie jest chwilowym problemem, bo rozpoczyna się już w ostatnich tygodniach zimy, a kończy na jesieni.

 

Jakość powietrza w pomieszczeniach

Należy też zwrócić uwagę na to, że to wszystko, co unosi się w powietrzu w ciepłych miesiącach roku, ma zdecydowanie większy dostęp do naszych pomieszczeń, niż zimą czy jesienią. Kiedy jest ciepło znacznie częściej i chętniej uchylamy lub otwieramy okna.

 

 

Z tego względu warto zmienić swoje postrzeganie takich urządzeń jak oczyszczacze, czy nawilżacze powietrza. Nie są to bowiem urządzenia sezonowe, a całoroczne. Zmieniają się jedynie rodzaje zanieczyszczeń, z którymi muszą sobie poradzić. Na szczęście nowoczesne urządzenia zatrzymują większość zanieczyszczeń, które pojawiają się i zimą, jak i latem.

 

Na odpowiednią jakość powietrza wpływa także jego wilgotność. Nie tylko ze względu na łatwość unoszenia się w suchym powietrzu zanieczyszczeń, ale także ze względu na to, jak negatywny wpływ na nasz organizm ma zbyt suche powietrze. Wilgoć, której brakuje w powietrzu w pomieszczeniu jest po prostu wyrównywana poprzez pobieranie jej z tego, co tę wilgoć ma, a więc na przykład z roślin, mebli, ale przede wszystkim z naszych organizmów. To z kolei powoduje nasz dyskomfort i gorsze samopoczucie. Oprócz suchości skóry, czy nosa, to także poczucie zmęczenia, brak koncentracji. Powodem suchości powietrza latem, oprócz aury, która nas otacza może być także klimatyzacja, której używamy dla schłodzenia pomieszczeń. Klimatyzatory wprawdzie poprawiają nasz komfort dając trochę ochłody, ale jednocześnie wysuszają powietrze i pogarszają jego jakość.

Tradition