Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Co wybrać – klimatyzator czy wentylator? To zależy. Klimatyzator szybko i efektywnie obniży temperaturę w pomieszczeniu, ale wymaga większego zaangażowania w eksploatacji, a czasem bardziej szkodzi niż pomaga. Wentylator jest bardziej przyjazny dla naszego organizmu i mimo, że efekty nie są natychmiastowe, to wprawienie w ruch powietrza w domu skutecznie przywraca przyjazną temperaturę. Przed wyborem dobrze jest poznać wady i zalety jednego i drugiego rozwiązania. 

 

 

 

Skuteczny, ale wymagający klimatyzator

Jeśli zastanawiamy się co jest bardziej skuteczne? Co szybciej i bardziej schłodzi powietrze w pomieszczeniu, wentylator czy klimatyzacja, to odpowiedź jest raczej prosta. Oczywiście klimatyzacja. Jednak wątpliwości odnośnie wyboru urządzenia pojawiają się, jeśli rozważamy kwestie dotyczące sposobu działania obydwu urządzeń, dbania o nie na etapie eksploatacji, jakości powietrza, a przede wszystkim wpływu na nasze zdrowie.

Zwłaszcza w Polsce powszechność klimatyzowanych pomieszczeń to sprawa nowa. Dopiero od kilku, kilkunastu lat klimatyzacja jest standardem wyposażania pomieszczeń użytkowych. Teraz także, coraz częściej, pojawia się w pomieszczeniach mieszkalnych. Wraz z większą powszechnością klimatyzatorów przyszła do nas większa wiedza o zaletach, które są dość oczywiste, ale także o wadach urządzeń, o których trzeba było się przekonać na własnej skórze.

 

Kiedy przychodzą upalne miesiące, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach na krótką metę to duża przyjemność. Jednak różnie bywa przy długotrwałym korzystaniu z tej dogodności. Znaczenie ma to, jak funkcjonuje urządzenie. Czy jest w pełni sprawne i wysokiej jakości, czy jest odpowiednio ustawione, a także czy jest regularnie i właściwie serwisowane, na co nie zawsze mamy wpływ, nawet jeśli jesteśmy właścicielami klimatyzatora. Druga sprawa to jak reaguje na tę nienaturalną sytuację nasze ciało, kiedy całe otoczenie jest nagrzane, a my przebywamy w zimnym pomieszczeniu. Jest to sztucznie wytworzona sytuacja i może mieć na nas negatywny wpływ, zwłaszcza kiedy wychodzimy na zewnątrz, albo wracamy do środka.

 

 

 

Przyjemność może mieć swoją cenę

Powietrze przepływające przez klimatyzator mocno się przesusza, co źle wpływa na skórę i błony śluzowe, a w konsekwencji podnosi podatność na infekcje. Co więcej, dopasowywanie temperatury do warunków zewnętrznych ma bardzo duże znaczenie, a nie zawsze udaje się ją odpowiednio uregulować. Wychodzenie z klimatyzowanego pomieszczenie na zewnątrz i zetknięcie się z gorącym powietrzem i odwrotnie, może powodować szok termiczny, co z kolei skutkuje przeziębieniami, a także osłabieniem odporności organizmu. Do „złapania przeziębienia” może się przyczynić także przebywanie zbyt blisko nadmuchu klimatyzacji. Jednym z bardziej groźnych negatywów klimatyzacji, stosunkowo trudnych do całkowitego wyeliminowania jest namnażanie się w jej układzie grzybów i bakterii. Sposobem na to jest oczywiście regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzatora. Jednak w zależności od pomieszczenia, intensywności użytkowania urządzenia, pojawianie się w układzie grzybów może się różnić i należy o tym pamiętać wyznaczając odpowiednią częstotliwość serwisu. 

Oczywiście nie ma co przesadzać, bo klimatyzacja to potrzebny i poprawiający jakość życia wynalazek. Są przecież takie okresy, że upały potrafią „dać się mocno we znaki”, a schłodzenie się w klimatyzowanym pomieszczeniu bywa zbawienne. Jednak zakup klimatyzatora nie zawsze jest dobrym pomysłem, a jak już się zdecydujemy to musimy pamiętać o wszystkich kwestiach związanych z prawidłowym korzystaniem z klimatyzacji.

 

Chłodzenie zainspirowane naturą

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w naszym klimacie i w warunkach domowych, bardziej funkcjonalne będzie urządzenie znane i używane dużo dłużej niż klimatyzacja. Łagodniej obchodzący się z naszym organizmem i działający na zasadach bliższych naturze wentylator, to znakomite rozwiązanie na upały. Warto zauważyć, że w naturze, mimo panujących upałów, w jednym miejscu jest znacznie przyjemniej, a w innym nie do wytrzymania. Lepiej czujemy się nad jeziorem, czy w delikatnym przeciągu wynikającym z ukształtowania terenu. Wpływ na to ma cyrkulacja powietrza.  

 

 

 

Zasada działania wentylatora jest zapewne znana każdemu i kojarzona z podmuchami powietrza na twarzy. Jednak nie tylko bezpośredni podmuch wiatru ma wpływ na nasze dobre samopoczucie. Już samo wprawienie w ruch powietrza znajdującego się w domu zmienia jego jakość i obniża temperaturę. Na tym właśnie w dużej mierze skupiają się nowoczesne wentylatory nazywane też cyrkulatorami. Ich zadaniem jest nie tylko powiewanie w kierunku osób przebywających w pomieszczeniu, ale także wprawianie w ruch całego powietrza znajdującego się w domu. Na tej zasadzie działają znajdujące się w ofercie naszego sklepu cyrkulatory firmy BONECO z zaawansowanej technologicznie serii Air Shower. Od podręcznego, nabiurkowego cyrkulatora BONECO F50, przez kompaktowy, przeznaczony do niedużych pomieszczeń BONECO F100, po BONECO F230, który jest przeznaczony do dużych wnętrz. To wentylator, który nie tylko ma możliwość ustawień w płaszczyźnie horyzontalnej, ale także w wertykalnej. Dzięki skierowaniu strumienia powietrza ku górze, bardziej efektywnie rozprowadza się powietrze tworząc swego rodzaju „powietrzny prysznic”, a jego konstrukcja sprawia, że wprawia w ruch duże masy powietrza we wnętrzu.

 

Tradition